Haberler

Neler Yaptık?

Ay Yıldızın Çocukları

Hoton Yayınları, 15 Temmuz gecesi yaşananları bilinmeyen yönleriyle ve ilk kez yayınlanmış belge ve görüşmelerle hazırladığı “Ay Yıldızın Çocukları” kitabını yayımladı.

Son olarak Necmeddin Erbakan’ın hayatını ele aldığı “Das Ist Erbakan” serisinin 1. Cildini yayınlayan hiç yayınlanmamış belge ve fotoğraflar ile kaynak niteliğindeki kitabın yazarı Gazeteci Fehmi Çalmuk, 15 Temmuz Darbe girişimini ele aldığı “Ay Yıldızın Çocukları” kitabıyla karşımızda.

15 Temmuz 2016 vatan ve millet düşmanı müstevilerin, bin bir türlü hile ve hainlikle milletin evlatlarını sapkınlaştırarak, dinden imandan çıkararak millete, vatana, bayrağa düşman kesilmeleri, Müslüman Türk milletinin iman dolu göğsünü siper etmeleriyle amacına ulaşamadı.

Böyle destansı bir günün ardında yaşananları ele alan Gazeteci- Yazar Fehmi Çalmuk, “Ay Yıldızın Çocukları”nı kaleme aldı. Bu unutulmaz günü ölümsüzleştirmek isteyen usta gazeteci, gecenin kahramanlarını onların dilinden okuyucuya aktardı. Yaşanan olayları, duygu dolu anları ve unutulmaması gereken şehitlerimizin konuşmalarını dakikası dakikasına bizlere sunarak o günü bir kez daha yaşattı. Hafızamızdan asla silmememiz gereken bu günü ve bizlere bu acı olayı yaşatan hainlere bir kez daha var olduğumuzu göstermiş olduk.

Jandarma Komutanlığı, Polis Teşkilatı, Özel Harekât, Havacılık ve Ankara ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde o güne şahit olmuş kahraman polislerimiz ve askerlerimiz ile birebir görüşerek yaşadıklarını anlatmalarını istedi. Duygu dolu hatıralar çıkan bu görüşmelerde kahramanlarımızın nasıl fedakârlıklar yaptıklarını da bizlere şahit etti.

Nöbet yerini vatan coğrafyasının her karış toprağı kabul eden güvenlik güçleri 15 Temmuz gecesi inanılmaz bir müdafaa gerçekleştirdi. İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı personelinin 15 Temmuz gecesi yaşadıkları, gördükleri nesilden nesile anlatılacak kahramanlık öyküleridir. Tarihi yazan ve kahramanlık tarihini yaşayan Özel Harekat Polisleri, Jandarma özel harekat komandoları başta olmak üzere polis teşkilatı ateşin, bombaların, pusunun içinden hayatlarını hiçe sayarak İstiklal Harbi aşkıyla görev yaptılar.

Kitabın aynı ismi ile daha önce de belgesel hazırlayan Fehmi Çalmuk, belgeselin de yönetmenliğini üstlenmişti. Ay Yıldızın Çocukları, farklı rütbe, unvanlarda ve çeşitli birimlerde görev yapan İçişleri Bakanlığı personeliyle yapılan röportajları içeriyor. Bu alanda birçok çalışma yapıldı. Ancak ilk defa yayınlanan belgeler,  telsiz konuşmaları ve açıklamalar Ay Yıldızın Çocukları kitabını farklı bir yere koyacaktır.

Author: