Haberler

Neler Yaptık?

Büyük Doğu’nun Atlıları Anılar, Olaylar Ve Belgelerle MTTB’nin Yüz Yılı

Büyük Doğu’nun Atlıları; yüz yıllık bir yürüyüşün hikâyesini tanıkların  dilinden, belgelerin  izinden anlatıyor. Türk siyasi tarihiyle at başı gelişen Milli Türk Talebe Birliği’nin yıllar  içinde gelişen, siyasi ideolojiler ile yeni bir rotaya yönelen hareketi her zaman merkezine vatanı, Türkiye’yi almıştır. Kim ne derse desin ondan gayrı bir hayali de olmamıştır. Bugün bize hayal gelen birçok alanda etkin olma ve insan yetiştirme inadı Milli Türk Talebe Birliği’nin rutin faaliyetleridir.

MTTB ile ilgili her konu başlığı, her toplumsal olayda gösterilen tavır, geliştirilen söylem, eylem biçimi sarraf ustalığında kılı kırk yararcasına incelenerek, belgeler ile desteklenerek ve tanıkların anılarıyla bütünleştirildi. Milli Türk Talebe Birliği ile ilgili önemli bir kaynakça olan  Büyük Doğu’nun Atlıları kitabı Türk siyasi tarihinin karanlıkta kalmış, birçok olayını da aydınlatıyor.

Gazeteci-yazar Fehmi Çalmuk’un kaleme Büyük Doğu’nun Atlıları kitabı Türkiye’nin önde gelen siyasetçi, akademisyen, yazar ve iş adamlarını buluşturdu. Kitap Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde devam ettiği  MTTB’de Kültür Müdürlüğü ve Tesisler Müdürlüğü yaptığı dönem ile MSP Beyoğlu ve  İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı yaptığı yıllardaki MTTB ile ilişkisini, olayları anlatıyor.

Kitapta;  11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve MTTB 48. Dönem Başkanı İsmail Kahraman, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Kayseri Milletvekili, Milli Talebe Federasyonu 60-61. Dönem Genel Başkanı İsmail Emrah Karayel,  eski Milli Eğitim Bakanı merhum Hasan Celal Güzel, eski Adalet Partisi Milletvekili ve MTTB 47. Dönem Başkanı Rasim Cinisli, MTTB 46. Dönem Başkanı Yüksel Çengel, MTTB 46. Dönem 2. Başkanı Edip Geyik, MTTB 57.  Dönem Başkanı Vehbi Ecevit,  merhum Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Prof. Dr. Erman Tuncer,  eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Dr. Lütfü Şahsuvaroğlu, eski Adalet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanı Tuncer Arabul, MTTB Üyesi (1972-1974) olan Kimya Mühendisleri Odası Başkanı ve MHP Üniversiteler Gençlik Yapılandırması Sorumlusu iş adamı Zeynel Abidin Erdem, tiyatro Sanatçısı Metin Akpınar,  yönetmen Mesut Uçakan, gazeteci- yazar Fehmi Koru, Ekrem Kızıltaş, Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, Dr. Zülküf Oruç, MTTB eylemlerine katılan öğrencilerden; Gündoğar Uçar, iş adamı Saim Altunbaş, eğitimci Nuran Altunbaş ile yapılan röportajlar yer alıyor.

 

ISBN   ISBN 978-605-67254-3-2
Yazar   Fehmi Çalmuk (Gazeteci-Yazar)
Sayfa Sayısı  366
Sayfa  16 x 24
Kağıt  Ivory, 70 gr
İç baskı  Siyah beyaz
Kapak kağıt   350 gr mat kuşe
Author: