Haberler

Neler Yaptık?

Das ist Erbakan ‘Reis Beyin Oğlu’ 1. Cilt

Hoton Yayınları eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın bugüne kadar hiç yayınlanmamış belge ve fotoğraflarından oluşan kaynak niteliğindeki “DAS İST ERBAKAN- Reis Beyin Oğlu’’  kitabını yayınladı.

Gazeteci Ruşen Çakır ile birlikte kaleme aldığı Recep Tayyip Erdoğan- Bir Dönüşüm Hikâyesi, Erbakan’ın Kürtleri, Selâmün aleyküm Komutanım gibi başarılı kitaplarla okuyucu karşısına çıkan Gazeteci-Yazar Fehmi Çalmuk bu kez ‘‘Das İst Erbakan”’ serisinin 1’inci cildi ‘‘ Reis Beyin Oğlu’’ kitabıyla karşımızda.

O’ nunla tanıştığında daha 13 yaşındaydı.  Çocukluğunu, gençliğini, gazeteciliğe başlamasını hep O’nun yanında, O’ nun tecrübeleriyle yaşadı. Herkesin Erbakan’ı anlattığı, yazdığı bir dönemde suskun kalan Fehmi Çalmuk, 30 yıllık birikimiyle, Erbakan’ın hiç bilinmeyenlerini kaleme aldı.

Çalmuk, Cumhuriyet’in ilk yıllarında ağır ceza reisi Mehmet Sabri Bey’in Sinop’ta dünyaya gelen oğlu Necmettin Erbakan’ın “evlat, kardeş, öğrenci ve derviş” olarak biyografisini sunuyor okurlarına.

Kitap; sadece Erbakan’ın değil dedesi, amcası ve babası ilgili de bilinmeyenleri su yüzüne çıkarıyor.  Adana’nın Saimbeyli ilçesi eski ismiyle Haçin’li olan dedesi Hüseyin Bey ve oğlu Nazirzade’nin 1920’de Ermeni çetelerince camiye doldurularak diri diri yaktıkları 232 kişi arasında yer alması kitabın önemli satır başları arasında yer alıyor.

Askeri doktor olan amcası Yusuf Ziya Bey’in 1919 yılında Kozan vilayetinden Meclis-i Mebusan’a seçilmesi, Özbakan soyadını aldıktan sonra Adana Halkevi Başkanı ve CHP’den Belediye Meclisi üyesi olması, daha sonra da Adana Belediye Başkanlığı yapmasına kadar önemli belgeler kitapta yer alıyor.

Babası Mehmet Sabri Bey’in, Trabzon’da Ağır Ceza Hâkimi olduğu 1937 yılında Atatürk’ü karşılayan heyet içinde yer aldığını gösteren fotoğrafların ilk kez yayınlanması da kitabın önemli ayrıcalıklarından.  Atatürk döneminde CHP’den milletvekilliği teklifini ve Yüksek Mahkeme üyeliğini reddeden Mehmet Sabri Bey’in, Atatürk’ün yer aldığı bir davete neden gitmediği, yeni devrim yasaları gereğince sakalını kesmek zorunda kalışını ve evlatlarına nasıl bir yol haritası çizdiğini Fehmi Çalmuk’un akıcı üslubundan okuyacaksınız.

Gazeteci Yazar Fehmi Çalmuk, küçük Necmettin’in çocukluk yıllarını, hangi oyunları oynadığını, hangi yemekleri sevdiğini paylaşıyor okuyucuyla. Şeyh Şamil’in en önemli komutanlarından birinin torunu olan Annesi Kamer Hanım’ın ve kardeşlerinin hiç görmediğimiz fotoğrafları gün yüzüne çıkıyor.

İstanbul Erkek Lisesi’nde mescit yaptırılması için okul müdürüne dilekçe vermesine, kasadan atlayamamasına rağmen beden dersinden 10 alan tek öğrenci olmasına, öğrenci arkadaşlarının isteği üzerine küçük bir öğretmen olarak ders tekrarı yapmasına, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan İftihar Kitabı’nın müdavimi olmasına, Çınaraltı Dergisi’ndeki Türkçülük fikri hakkındaki görüşleri de belgelerle okuyucuya sunuluyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisiyken çekilen birçok fotoğrafı ilk kez kamuoyuyla paylaşan Çalmuk, Erbakan’ın öğrenci hareketlerindeki tavrını, ilişkilerini anlatırken, Gümüşhanevi Tekkesi’nin şeyhleriyle olan ilişkisinin kapılarını da aralıyor. Erbakan’ın asistan olması ve yurt dışında master yapmasına kadar birçok konunun şeyhleri tarafından belirlediğinin kaydedildiği kitapta, Erbakan’ın Almanya’dan şeyhi Abdülaziz Bekkine’ye yazdığı 20 sayfalık bir mektup da yer alıyor.

 

Kitabın adı  DAS İST ERBAKAN “Reis Beyin Oğlu” 1.cilt
ISBN  978-605 67254-0-1
Yazar   Fehmi Çalmuk (Gazeteci-Yazar)
Sayfa Sayısı  192
Sayfa  16 x 24
Kağıt  İvory 80 gr
İç baskı  Siyah beyaz
Kapak kağıt   350 gr mat kuşe
Cilt   Amerikan /Takma Kapak / Dikişli
Selefon  Mat selefon
Author: