Haberler

Neler Yaptık?

MEHMET DOĞAN KİTAPLARINI İMZALIYOR

Uzun yıllar Avrupa’da  ve Türkiye’de İnsan Hakları konusundaki etkinliklerini tanınan aktivist yazar  Mehmet Doğan,yoğun istek üzerine  24 Şubat 2019 tarihinde de Hoton Yayınları standında kitaplarını imzalayacak.

Doğu-Batı ayrımı ne kadar anlamlı? Bu ayrım coğrafik bir ayrım mı? Yoksa bir dünya görüşü mü, yaşam biçimi mi, ezen-ezilen, sömüren-sömürülen bir paradigma mı? Bu sorulara hangi eksenden bakıyoruz? Doğum yeri Doğu olan acaba ne kadar Doğulu, tersinden sorduğumuzda Batı’da doğan ne kadar Batılı?” diyerek soruları ardı ardına yönelten  ve bu sorulara ilişkin önerilerini dile getirdiği  “BATI’DA DOĞULU OLMAK” kitabında Mehmet  Doğan, Fransa’da aylardır meydanlardan inmeyen Sarı Yelekliler eylemlerine dikkat çekiyor. “Bir arada yaşamak mümkün mü?” diye soran Mehmet Doğan kitabını şu şekilde anlatıyor:

“Doğulu kalarak Batı’da yaşamak nasıl bir şey? ‘Ne kadar Doğulu’ kalarak Batı’da yaşayabilirsiniz? Batı’ya göre “öteki” kimdir? Avrupa’nın batı yakasında ve Almanya özelinde yaşadığım 30 yıllık Avrupa maceram hep bu soruların sağlamasını yapmakla geçti. Gün geldi yaşan

mışlıklar karşısında unutmayı, ertelemeyi tercih ettim. Gün geldi değ

erler, alışkanlıklar ve gelenekselleşmiş duygulardan sıyrılmaya çalıştım. Ama bir insan ömründe tam otuz yıl ne kadar önemliyse, yukarıdaki sorular ve cevaplar da o kadar önemli oldu benim için!”

Mehmet Doğan “Tarih-i Kadim Bir Sorunsal” diyerek  ikinci kitabı “ÖTEKİ“yi de imzalayarak  kitap severler ile buluşacak.  Öteki kitabını yayın evi  şu şekilde yorumluyor:

“Bizden; ötekileşen, ötekileştiren, yalnızlaşan, yok sayılan/sayan, bir o kadar aşikar, meçhul insan.
Yazar, Kitab-ı Hikmet’e yaslanıyor önce, kadim kültür ve onun metinlerde sesine ses arıyor, destanlara, hikayelere başvuruyor, farklı dünyaların şairlerinin şiirlerine uzanıyor, bütün enstrümanları kullanarak insanı arıyor, anlamaya, anlamlandırmaya çalışıyor. Bütün bunları yaparken kitabın sonlarına doğru, merhametin, adaletin, özgürlüğün, bilincin soluğu olsun diye bir duruş manifestosunu kaleme alıyor ve buradayız diyor.”

Author: