Haberler

Neler Yaptık?

MÜCAHİT BAŞBUĞ KİTABI YİNE GÜNDEM OLDU

Ak Parti tarafından TBMM Başkanlığına  tek aday olarak gösterilen  TBMM Başkanvekili Prof. Dr .Mustafa Şentop’un 24 Haziran seçimleri öncesi Cumhur ittifak protokolüne “İ’la-yı Kelimetullah” ibaresine yazan kişi olduğu ortaya çıktı.

Gazeteci-Yazar Fehmi Çalmuk’un  Mücahit Başbuğ / Kızıl Elma’nın Kutalmış Çocukları kitabında yer alan  bilgiye göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şentop’un kaleme aldığı 3,5 sayfalık protokoldeki “ İ’la-yı Kelimetullah” ifadesi için ‘MHP bu ifadeye ne der ?’ diyerek endişesini  ortaya koyduğu belirtiliyor.

 Mücahit Başbuğ / Kızıl Elma’nın Kutalmış Çocukları kitabında olay şu şekilde anlatılıyor:

“İ’la-yı Kelimetullah ittifak protokolünde 24 Haziran 2018 seçimlerine az bir süre kala AK Parti ve  MHP aralarında gerçekleştirdikleri ve BBP’nin de destek verdiği “ittifak protokolü”nü hazırlayarak Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verme telaşındaydı.  İki partinin kurmaylarının birbirinden ayrı şekilde hazırladıkları ve aşağı yukarı aynı konuya temas eden metinlerin bir araya getirilmesi görevini Prof. Dr. Mustafa Şentop üstlenmişti.   MHP’nin 3,5 sayfalık metninden daha kısa olan 1,5 sayfalık metinde Şentop’un bir ifadesi herkesin dikkatini çekmişti. AK Parti kurmayları “MHP’nin bu ifadeye itiraz edeceğini” belirttiler. Aynı hassasiyet Cumhurbaşkanı Erdoğan’da da oluşmuştu. ‘MHP bu ifadeye ne der ?’ sözleri endişeyi ortaya çıkarıyordu. Mustafa Şentop’un metni MHP lideri Bahçeli’ye götürdüğünde karşılaştığı refleks herkesi bir anda rahatlatmıştı. O ifade bu güne kadar tüzükleri, seçim bildirgeleri, yöneticilerinin konuşmaları nedeniyle Anayasa Mahkemesi tarafından “laikliğe aykırı eylemlerde bulunduğu” iddiasında dolayısıyla kapatılan siyasi partilerin bugüne kadar gündeme getirmediği bir konuydu. AK Parti ve MHP “Tevhid inancını yüceltip hâkim kılma anlamını taşıyan “İ’la-yı Kelimetullah” sözünü protokole taşıyordu. Protokolde bu ifade; “İ’la-yı Kelimetullah uğruna asırlarca dünya barışının ve adaletinin teminatı, İslam aleminin ve bütün mazlum milletlerin yegane ümidi olan Türkiye’yi küresel bir güç haline getirecek, 2053 ve 2071 vizyonun alt yapısını adım adım inşa edecektir.” şeklinde yer alıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce Kızıl Elma vizyonunu “İ’la-yı Kelimetullah” olarak tanımlamıştı.”

 

23 Şubat 2019 tarihli Akit Gazetesi konuyu bugün sütunlarına taşıyarak haber yaptı.

 

Author: