Haberler

Neler Yaptık?

HERİ ÇORUMLULAR DÖLEK DURUN ! GÖBELLER GELİYOR…

Gazeteci-Yazar Fehmi Çalmuk’un yayınlanmış 19’inci eseri olan Göbeller bir Çorum romanı.
 
Çalmuk, ‘Göbeller’’ romanını; “Çorumlular mahcup Anadolu çocuklarıdır. Muhannete muhtaç 
Göbeller; Milli Mücadele yıllarında Çorum’un Veli Paşa konağında yaşanan dudak ısırtan entrikaları, Enver Bey komutasındaki; Öpçe Osman, Molla Sadık, Hacı Bekir, Hüsnü ve Fehmi Dervişler’in Rum çeteciler ile aksiyon dolu mücadelesini, toprağın kokusunu, buğdayın sarısını, bir zikir halkasında yer alan dervişin zorlu imtihanını anlatıyor.
olmadan, sebat etmeyi ertelemeden, öfkesini isyana dönüştürmeden yaşar, gider. Ben onları; vatana, toprağa, sevdiklerine olan sadakatlerinden vazgeçmeyen insanlar tanıdım. Çatlamış, sertleşmiş ellerini, karşısındakinin eli incinmesin diye uzatmayanları gördüm” diyerek anlatıyor.
 
Göbeller romanında; Çorum’un yöresel ağzını kullanan kahramanların yanı sıra, romanlarda alışa gelinmedik bir şekilde “yerel sözlük” de bulunuyor. Göbeller; iki farklı zaman diliminde sihirli bir yüzük etrafında yaşanan olayları okuyucu ile buluşturuyor.
 
Gayr-i Müslim bir usta tarafından aslında bir usta tarafından aslında bir define kapısının anahtarı olarak yapılan yüzük, sihir ve büyü gibi esrarengiz dünyanın kapılarını bizlere açarken cinlerin bilinmeyen dünyasına da ilginç bir yolculuk yaptırıyor.
 
Göbeller, Mart ayının içinde internet kitap sitelerinde ve seçkin kitap evlerinde. www.hotonmedya.com
Author: