Haberler

Neler Yaptık?
DÜNYANIN İLK TÜRKÇE, LİTVANCA KİTABI: KARVELİDE/KELEBEKLER

DÜNYANIN İLK TÜRKÇE, LİTVANCA KİTABI: KARVELİDE/KELEBEKLER

Hoton Yayın, bütün dünyanın Koronavirüs (Kovid-19) pandemisine karşın etkin mücadele ettiği, insanlar arası ilişkilerin sosyal mesafeye göre ayarlandığı bir dönemde, Litvanya ve Türkiye’den iki milletvekili şairin şiirlerini “KARVELİDE/KELEBEKLER” kitabında buluşturdu.

Türkiye’de ilk kez Litvanca ve Türkçe 88 şiirin yer aldığı kitabın en önemli özelliği ise iki şairinde aktif siyasetin içinde olması.

Litvanya Milletvekilli Egidijus Vareikis ile Ak Parti eski Osmaniye Milletvekili Dr.Suat Önal‘ın Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi sıralarında başlayan dostluğu şiire kanat çırpan iki şair olarak Karvelide/ Kelebekler şiir kitabıyla perçinlendi.

Egidijus Vareikis‘in kaleme aldığı şiirler güvercinlik“ anlamına gelen “Karvelide“, ismini taşıyor.

Dr.Suat Önal, Litvanyalı Parlementer Egidijus Vareikis‘in daha önce yayınlanmış 44 adet şiirlerinden esinlenerek 44 ayrı şiir yazdı.

Hoton Yayın Karvelide/Kelebekler kitabını şu başlıkla tanıttı:

Litvanya’dan Türkiye’ye Kanat Çırpan İki Şair”

 “İnsanoğlu’nun yaratılış kodları yazı, rakam ve nota olarak bilinir. Elbette ki harfler ve kelimelere tutunmaktan başka çaresi olmayan şairler, dünyanın neresinde olursa olsun, hangi dili konuşursa konuşsun “gönül dili” denen büyük keşfin mimarlarıdır.

Yaşadıkları coğrafya, demografik ve kültürel yapı farklı da olsa; Baltık ülkesi Litvanya’dan, Asya ile Avrupa’nın köprüsü Türkiye’den iki önemli siyaset insanı ilk defa bir şiir kitabında güvercin ve kelebekler gibi insanlık için kanat çırpıyorlar.

Karvelide/Kelebekler şiir kitabı, fen bilimlerinde doktora yapmış Egidijus Vareikis ve Suat Önal‘ın kaleme aldığı toplam 88 şiirinden oluşuyor. Ortak paydaları ve okuyuculara mesajları ise hamuru aşk ile yıkanmış insan olmak…”

 

Author: